Insolvency Specialist – Business Recovery Division – Business Workout Department

Piraeus Bank Romania

Responsabilitatile postului:

Identificarea masurilor optime de recuperare a creantelor si depunerea diligentelor pentru realizarea acestora atat pe cale amiabila cat si utilizand procedurile judiciare ;
Gestionarea portofoliului de insolvente repartizat si implementarea tuturor deciziilor privind cazurile si strategiile de workout aferente portofoliului alocat ;
Reprezentarea intereselor Bancii in calitate de creditor in cadrul procedurilor de insolventa a clientilor sai;
Initierea si promovarea contestatiile sau orice alte forme de atac in cadrul procedurilor de insolventa/ executare silita;
Monitorizarea activitati Practicienilor in Insolventa in cadrul dosarelor de insolventa a clientilor Bancii;
Pregatirea declaratiilor de creanta precum si a altor acte specifice procedurii de insolventa si/sau de executare silita;
Asigurarea unei comunicari eficiente cu toate partile implicate in procesul de recuperare creante;
Urmarirea gradul de indeplinire a obiectivelor stabilite.

Competente necesare postului:

Studii universitare finalizate - profil juridic/economic;
Experienta de minim 2 ani in gestionarea procedurilor de insolventa;
Experienta Bancara in activitatea de recuperare creante persoane juridice reprezinta un atuu important;
Limba Engleza - nivel bun
Operare MS Office

Piraeus Bank Romania si-a început activitatea in Romania in anul 2000, prin deschiderea de sucursale in tara si in Bucuresti. Un prim obiectiv important a fost atragerea persoanelor cu pregatire si experienta in domeniu, capabile sa îmbratiseze valorile si

Detalii oferta de angajare

18 Nov 2018

Locatia jobului

București, România

Categorie job

Bănci