Compliance Officer – Compliance

Piraeus Bank Romania

Responsabilitatile postului:

Actioneaza pentru identificarea eficienta si la timp a eventualelor riscuri de conformitate ce pot afecta activitatea Bancii;
Elaboreaza, propune si monitorizeaza implementarea Politicii de Conformitate, tinand cont si de politicile de Conformitate existente la nivelul grupului;
Elaboreaza si implementeaza programe de conformitate
Identifica, evalueaza, monitorizeaza si raporteaza riscul de conformitate;
Urmareste noile aparitii legislative in domeniul bancar si asigura implementarea acestora si respectarea termenelor de implementare;
Face recomandari pentru remedierea deficientelor constatate in legatura cu riscul de conformitate;
Contribuie la lansarea de noi produse si servicii pentru a le asigura conformitatea cu cerintele legislative si de reglementare, inclusiv din perspectiva prevenirii spalarii banilor;
Asigurarea asistentei necesare in promovarea continua a unei culturi organizaţionale privind conformitatea (prin prezentari, politici si sesiuni de pregatire

Competente necesare postului:

Studii universitare terminate, profil juridic sau economic,
Experienta de minim 5 ani in domeniul bancar, preferabil in domenille conformitate, juridic, control intern;
Cunoastere buna a activitatilor si practicilor bancare, legislatiei aplicabile si standardelor profesionale bancare;
Intelegerea fenomenului de spalare a banilor si finantarii terorismului;
Limba engleza – nivel foarte bun conversational, scris, citit;
Abilitati excelente de relationare si comunicare;
Atitudine pozitiva si reale abilitati de convingere a clientilor;
Abilitati de a colabora in echipa;
Fire organizata;
Abilitati de administrare a prioritatilor si termenelor.

Candidatii interesati sunt rugati sa trimita un CV si scrisoare de intentie

Piraeus Bank Romania si-a început activitatea in Romania in anul 2000, prin deschiderea de sucursale in tara si in Bucuresti. Un prim obiectiv important a fost atragerea persoanelor cu pregatire si experienta in domeniu, capabile sa îmbratiseze valorile si

Detalii oferta de angajare

27 Oct 2018

Locatia jobului

București, România

Categorie job

Bănci