SME Credit Assessment Officer

Piraeus Bank Romania

Responsabilitatile postului:

Primeste din partea Centrelor de Afaceri, documentatia aferenta solicitarilor de credite IMM;
Analizeaza documentatia primita si evalueaza riscul de credit;
Verifica spread-urile financiare transmise de catre analistii de credite din unitatile bancare operationale;
Coopereaza cu angajatii din unitatile bancare in legatura cu orice aspect/ deficienta/ eroare aferenta documentatiei de credit analizate;
Recomanda/ aproba/ respinge solicitarea de credit IMM, motivându-si decizia pe baza riscurilor identificate;
Efectueaza analiza de risc pentru toate tipurile de solicitare de credite din partea clientilor IMM indiferent de suma solicitata ;
Colaboreaza cu angajatii tuturor structurilor bancii in vederea solicitarii de informatii necesare activitatii de evaluare a riscului de credit;
Semneaza diverse documente care implica banca Piraeus, in limita mandatului primit si in conformitate cu normele interne de lucru, doar in scopul realizarii sarcinilor de munca.

Competente necesare postului:

Studii superioare economice finalizate;
Experienta de minim 2 – 3 ani in domeniul bancar pe o pozitie similara;
Cunostinte de nivel avansat in domeniul economic-financiar;
Cunoasterea limbii engleze la nivel avansat, inclusiv a limbajului de specialitate;
Abilitati excelente de relationare, comunicare si organizare;
Spirit de echipa, atitudine pozitiva;
Gandire analitica, persoana organizata;
Gestionarea si prioritizarea in mod eficient a sarcinilor de lucru.

Piraeus Bank Romania si-a început activitatea in Romania in anul 2000, prin deschiderea de sucursale in tara si in Bucuresti. Un prim obiectiv important a fost atragerea persoanelor cu pregatire si experienta in domeniu, capabile sa îmbratiseze valorile si

Detalii oferta de angajare

01 Sep 2018

Locatia jobului

București, România

Categorie job

Bănci