Expert Conformitate

Nextgen Communications

Responsabilităţile importante:

Identificarea riscului de conformare in domeniiile de activitate desfasurate in cadrul Companiei, evaluarea, monitorizarea si raportarea catre conducerea Departamentului/ Companiei
Analizeaza legislatia specifica aplicabila si participa la elaborarea, actualizarea si implementarea procedurilor specifice domeniului de activitate;
Urmareste respectarea prevederilor normelor de conformitate in ceea ce priveste activitatea desfasurata in cadrul Companiei si evalueaza gradul de risc asociat neconformarii la obligatiile legale;
Verifica conformarea cu legile, regulile si standardele nationale si europene in domeniul conformitatii in vederea identificarii, evaluarii, monitorizarii si raportarii catre conducerea Companiei despre riscul de conformare;
Participa la dezvoltarea/implementarea in cadrul Companiei a proiectelor in vederea asigurarii conformarii cu legile, regulile si standardele interne, nationale si europene aplicabile;
Acorda consultanta de specialitate, monitorizeaza si raporteaza riscul de conformare in domeniiile de activitate desfasurate in cadrul Companiei;
Formuleaza propuneri/ sesizari in vederea incadrarii clientilor in clasele de risc corespunzatoare;
Participa la implementarea si administrarea noilor solutii IT de monitorizare a clientilor si de management al alertelor. – daca este cazul
Ofiter de Conformitate desemnat cu responsabilitati pe linia prevenirii si combaterii spalarii banilor si finantarii terorismului
Actualizarea evidentelor privind entitatile ale caror operatiuni sunt interzise/ supuse autorizarii/ aflate sub incidenta sanctiunilor
Participa la identificarea si actualizarea corespunzatoarea a evidentelor privind persoanele interzise/supuse autorizarii/aflate sub incidenta sanctiunilor ;
Desfasurarea unor activitati specifice Directiei Conformitate, activități tip antifrauda;
Intocmeste si trimite la timp rapoarte de activitate (zilnice, saptamanale si lunare), precum si a altor situatii cerute de conducerea companiei ;
Orice alta responsabilitate corespunzatoare cu pregatirea profesionala si relevanta pentru postul ocupat, necesara pentru buna functionare a activitatii regiunii allocate;

Profilul candidatului:

Licenţiat in unul din domeniile juridic sau economie;
Experienta anterioara in conformitate;
Standarde si practici in domeniul conformitatii si al riscurilor operationale;
Tehnici de control si monitorizare;
Fluent in engleza (scris si vorbit);
Abilitati de analiza si sinteza a problemelor;
Abilitati de comunicare;
Etica profesionala.

NextGen Communications apare in anul 2008 si face parte din grupul Deutsche Telekom, fiind detinuta 100% de Telekom.
NextGen detine o reţea naţională în peste 30 oraşe din România și în peste 200 de alte localități rurale.

Detalii oferta de angajare

10 Aug 2018

Locatia jobului

București, România

Categorie job

Operational