MCSE & SME Lending Officer - 5 months

ING Bank Romania

Descopera ING Bank<?xml:namespace prefix = "o" ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

ING Bank Romania functioneaza ca o banca universala, servind toate categoriile de clienti prin cele trei divizii specializate: Wholesale Banking, Mid Corporate si Retail Banking.

Infiintat de oameni cu aspiratii inalte si spirit vizionar, ING continua sa atraga oameni de acelasi calibru: oameni cu initiativa, optimism si deschidere fata de schimbare. Inainte de a fi o banca, suntem o companie care se defineste prin viziunea, valorile si echipa sa. Vino alaturi de noi!

Ce vei face in acest rol? Iata responsabilitatile :

• Analizeaza dosarele de credit ale persoanelor juridice primite zilnic de la sucursalele/Office-urile ING, efectuand controalele detaliate in procedurile specifice departamentului, in vederea aprobarii/submiterii pentru aprobare/respingerii aplicatiilor de credit noi/review, conform competentelor stabilite intern, politicilor, normelor si reglementarilor ING;
• Verifica anumite controale efectuate de un alt coleg din departament,  pentru cazurile care necesita dubla verificare in Back Office (4 eyes principle), conform procedurilor aplicabile
• Se asigura ca documentatia aferenta dosarelor de credit este completa, corecta si semnata corespunzator, conform procedurilor aplicabile in vigoare;
• Verifica corectitudinea si integritatea datelor introduse de catre Front Office in aplicatia informatica, versus documente prezentate (ex. cifra de afaceri, active vs balanta de verificare/bilant) si sau verificari din baze de date independente (ex date CDD vs RECOM), conform procedurilor aplicabile in vigoare;
• Ia masurile corespunzatoare in cazul nerespectarii normelor si reglementarilor ING (efectueaza corectii, solicita corectii in Front Office sau documentatie suplimentara – dupa caz);
• Introduce in aplicatia informatica anumite informatii colectate din baze de date (ex CRC)/documente de la client;
• Verifica clientul in baze de date interne si externe/documente si analizeaza datele pozitive si negative, conform politicii bancii (ex: CRC, CIP, popriri, buletinul insolventei, certificat fiscal pentru datorii la stat);
• Calculeaza expunerea pe un singur debitor, in functie de informatiile primite din sucursala/office si sistemele bancii (Profile/GBS);
• Verifica raportul de evaluare, avizul notarului si extrasul de carte funciara, in cazul garantiilor imobiliare si introduce in sistemul bancii anumite date legate de colateral, conform procedurilor;
• Verifica polita de asigurare, calculeaza valoare colateral conform Basel II, verifica rangul colateralului in AEGRM, dupa caz;
• Raspunde de asigurarea administrarii optime si a controlului centralizat pentru erorile legate de dosarele de credit, oferind catre sucursale/office-uri explicatiile necesare, precum si de monitorizarea transmiterii de catre sucursale/office-uri a documentelor cerute pentru completarea dosarului;
• In conformitate cu procedurile in vigoare, emite instructiuni de procesare catre departamentele abilitate si se asigura ca acestea au fost procesate in timp util (ex: instructiuni de transfer bancar pentru creditele cu destinatia refinantare);
• Comunica in mod clar si direct cu reprezentantii Front Office si cu toate celelalte departamente relevante din cadrul Bancii;
• Acopera alte responsabilitati si atributii specifice din aria sa de competenta, delegate de superiori, justificate de nevoile de afaceri.

Care este profilul pe care il cautam?

• Educatie: diploma universitara (preferabil in domeniul economic);
• Experienta: minim 1 an experienta bancara; constituie un avantaj experienta anterioara in analiza documentatiei de credit pentru persoane juridice;
• Utilizare calculator: MS Office, E-mail, Internet;
• Nivelul de cunoastere al limbii straine:  constituie un avantaj cunoasterea limbii engleze, scris si vorbit, la nivel mediu;
• Cunostinte profesionale: cunoasterea produselor, a serviciilor, a procedurilor si a relatiilor interne din cadrul ING; cunoasterea normelor si reglementarilor BNR aplicabile
• Competente: minte analitica, atentie la detalii, cunoasterea si identificarea riscurilor, bune abilitati de comunicare, aptitudini de solutionare a problemelor, spirit de echipa, adaptabilitate, capacitate de a invata rapid.

Grad Hay: 13

Raporteaza catre: Mihai Constantin

Departament: MCSE & SME Lending

Linie de business: Operations & IT Banking

Important: Te rugam sa accesezi  Procedura interna de aplicare si sa urmezi pasii Procesului de Aplicare

Inregistrare: Te rugam sa atasezi Formularul de Aplicare completat si semnat de catre superiorul direct.

Contacteaza: Resurse Umane – Alexandra Iurasc

Data limita de aplicare 14.08.2018

ING Bank Romania este parte a ING Group, institutie financiara internationala de origine olandeza care ofera servicii bancare, de asigurari si de management al activelor unui numar de peste 84 de milioane de clienti individuali, companii si institutii din peste 40 de tari din Europa, America de Nord, America Latina, Asia si Australia.

ING Bank este prima institutie financiara internationala care a deschis o sucursala in Romania dupa 1989, in prezent detinand o pozitie solida pe piata locala.

S-a lansat in 1994, ca banca de nisa, de Corporate si Investment Banking, dar s-a dezvoltat intr-un ritm sustinut, prin crestere organica, iar astazi este o banca universala care ofera o paleta completa de produse si servicii tuturor categoriilor de clienti.

Detalii oferta de angajare

08 Aug 2018

Locatia jobului

Bucuresti, România

Categorie job

Other