Referent contabil

Scoala Informala de IT

Descrierea jobului

Introducere documente primare in softul contabi, in conditiile in care verificarea inregistrarilor contabile si inchiderea lunii este externalizata catre o entitate specializata in domeniu.

Extragere diverse informatii si fise din softul contabil, la cerere.

Prestarea serviciilor conexe salarizarii, inclusiv intocmirea pontajului lunar, a concediilor de odihna si a concediilor medicale, dupa caz.

Verificarea facturilor emise catre clienti si sesizarea erorilor identificate.

Verificare facturi si rapoarte de activitate primite de la diversi furnizori cu raportare la contracte, solicitare documente corectate atunci cand e cazul.

Pregatire ordine de plata aferente platilor catre furnizorii locali.

Asistenta sefului de departament prin verificarea, la cerere, a diverse bugete, rapoarte, estimari si simulari ce tin de departamentul financiar.

Gestionarea corespondentei primite de la sediile locale in materia documentelor contabile.

Confirmare solduri si clarificare cazuri de furnizori neachitati.

Arhivarea periodica a documentelor contabile.

Calcul indicatori financiari cu raportare la bilant.

Pregatirea anuala a registrului - inventar.

Candidatul ideal:

Experienta de minim 2 ani in gestionarea si realizarea evidentelor contabile.

Cunostinte solide in ceea ce priveste legislatia in vigoare privind domeniul financiar-contabil.

Experienta in folosirea unei aplicatii software de gestiune contabila (experienta in utilizarea SAGA reprezinta un avantaj).

Gandire logica si atentie la detalii.

Capacitate de lucru in echipa si individual.

Abilitate de a gestiona propriul program si de a prioritiza eficient sarcinile.

Bune capacitati de comunicare si relationare prin mijloace diverse (fata in fata, telefonic si in scris).

Abilitate de a utiliza platforme de online banking (BT24, 24Banking etc.).

Cunostinte in utilizarea Microsoft Excel / Google Sheet, respectiv Microsoft  Powerpoint / Google Slides constituie un avantaj.

Cunostinte de operare a unui program de tip ERP constituie un avantaj.

Abilitatea de a delega in mod eficient sarcini si de a urmari indeplinirea lor in termenii stabiliti.

Atitudine proactiva in identificarea, semnalarea si propunerea de solutii cu privire la diverse provocari sau probleme intampinate in cursul indeplinirii sarcinilor.

Beneficii acordate salariatilor

Pachet salarial motivant.

Bonusuri de Paste si de Craciun.

Decontare cheltuieli de transport.

Posibilitate de a lucra cu program flexibil.

Laptop de serviciu.

Posibilitatea de a participa la cursuri de dezvoltare personala/profesionala.

De 7 ani, Școala informală de IT este locul unde viața oamenilor se schimbă în bine, fiind înființată ca o metodă alternativă robustă de educație, ca o șansă la un nou început, pentru oamenii care doresc să se  reinventeze profesional și să evolueze personal, să facă o schimbare în carieră.

La Școala informală de IT, oamenii au parte de informatii tehnice, dar mai ales de o experiență aparte, prin metodele alternative de predare, într-un mix training – coaching – mentorat, unde se învață și se evaluează pe bune, pentru o carieră în IT, nu pentru diplome de hârtie.

Suntem prezenți în cele mai mari 8 hub-uri IT din România și Republica Moldova: Cluj-Napoca, București, Iași, Chișinău, Timișoara, Brașov, Craiova și Sibiu.

Detalii oferta de angajare

26 Mar 2021

Locatia jobului

Cluj-Napoca, Cluj, România

Categorie job

Contabilitate - Finanţe

Salariu lunar

500-1000€