Analist de Afaceri

Telekom Romania

SCOP:

Realizeaza/interpreteaza rapoartele/analizele de credit risc/frauda/bad debt, si administreaza intrumentele de evaluare risc neplata/frauda, in scopul asigurarii unui proces eficient de management al riscului de credit/frauda in cadrul companiei

RESPONSABILITĂŢI PRINCIPALE:

Intocmeste rapoarte/analize complexe relationate de aria de credit risc/bad debt/frauda, in mod regulat sau ad-hoc, din proprie initiativa/la cerere;
Analizeaza si evalueaza date/indicatori aferenti riscului de credit/bad debt, sesizeaza si raporteaza eventuale abateri de la standardele stabilite;
Participa activ la proiecte din domeniul riscului de credit/frauda/bad debt; Intocmeste rapoarte de activitate asigurand in acelasi timp comunicarea in cadrul proiectelor; urmareste si administreaza activitatile proiectului, rezolva sau escaladeaza activitatile critice si problemele aparute;
Analizeaza si evalueaza informatiile disponibile pentru a se asigura ca toate zonele de credit risc/frauda/bad debt sunt administrate pe baza procedurilor si proceselor de credit risc; accentueaza/indica zonele cu potential pentru imbunatatire;
Stabileste, implementeaza, monitorizeaza KPI pentru managementul portofoliilor – dpdv raportare risc de credit/frauda/bad debt;
Intocmeste rapoarte de activitate asigurand in acelasi timp coordonarea si comunicarea in cadrul proiectelor; urmareste si administreaza activitatile proiectului, rezolva sau escaladeaza activitatile critice si problemele aparute;
Revizuieste si editeaza cerintele, specificatiile aferente ariei de raportare bad debt/credit risc/frauda;
Monitorizeaza si revizuieste periodic sau la cerere nivelul riscului de neplata inregistrat pe diverse arii de afaceri/portofolii si se asigura ca toate problemele sunt investigate si raportate in conformitate cu nivelele de raportare stabilite;
Evalueaza riscul de credit aferent lansarii de noi produse/servicii si propune masuri proactive pentru prevenirea riscului de neplata identificat;
Se asigura ca toate situatiile speciale/problemele identificate/sesizate in aria de raportare sunt raportate imediat conform ierarhiei stabilite;
Asigura feedback proactiv echipei de conducere pentru imbunatatirea calitatii serviciilor furnizate;
Continua dezvoltare a cunostintelor tehnice conform cerintelor pozitiei;
Se comporta ca un angajat cu experienta, reprezentand un exemplu de performanta profesionala si atitudine pozitiva pentru colegii sai.

Cerinţele postului

Studii superioare; studiile superioare economice reprezinta un avantaj;

Minim un an intr-un mediu expus analizelor proceselor de afaceri si de date (dezvoltarea afacerilor/proceselor/managementul proiectelor/sistemelor);

Cel putin un an expunere la domeniul risc financiar/ credit risc/credit control/colectare debite/facturare/raportare
Experienta in industria de telecomunicatii constituie un avantaj;

Cunoştinţe, Aptitudini & Abilităţi:

Cunostinte avansate de Microsoft Office (MS Word, MS Excel, MS PowerPoint, MS Access);
Cunoasterea SQL constituie un avantaj;
Abilitati foarte bune de prezentare;
Excelente abilitati interpersonale si de comunicare (la nivel de management);
Gandire analitica si capacitate de sinteza – nivel avansat;
Abilitati foarte bune de organizare, planificare si prioritizare;
Identificarea si rezolvarea problemelor;
Orientat spre indeplinirea obiectivelor si performanta, sa poate lucra sub presiune;
Limba engleza fluent;
Spirit de echipa;
Orientare catre client;

Telekom Romania este un brand de telecomunicaţii nou și dinamic, care oferă servicii de telecomunicaţii fixe şi mobile complete, inovatoare, simplificate și personalizate pentru o comunitate vastă de clienți, cu peste 10 de milioane de contracte de servicii.

Prin cei doi operatori, Telekom Romania Mobile Communications şi Telekom Romania Communications, Telekom Romania oferă servicii integrate de telecomunicații, astfel încât clienţii să beneficieze de o experiență completă şi plină de satisfacţii: servicii de voce și date mobile 3G și 4G mobile, telefonie fixă tradițională, internet de mare viteză și televiziune pe mai multe tehnologii, inclusiv IPTV precum și conținut de înaltă calitate și exclusivități. Pentru clienţii business, noul brand este promisiunea unor soluții IT & C la cheie, care să sprijine companiile să devină mai competitive și mai agile.

Telekom Romania este un brand din familia Deutsche Telekom, prezent în 51 de țări de pe cinci continente, cu peste  143 de milioane de clienţi de telefonie mobilă, 31 de milioane de clienţi de servicii fixe şi peste 17 milioane de linii de broadband din întreaga lume. Brandul este prezent pe piaţa românească din 2014, după rebranding-ul comun al COSMOTE România și Romtelecom.

Detalii oferta de angajare

26 Nov 2018

Locatia jobului

București, România

Categorie job

Afaceri Generale