Ofiter bancar (arierate) – Directia Arierate si Valorificare Active, Serviciul Recuperare Credite Clienti IMM

CEC Bank

Principalele responsabilitati:
Urmareste si recupereaza creantele Bancii pe segmentul clientilor IMM fata de care Banca inregistreaza expuneri neperformante;
Asigura suport unitatilor teritoriale in identificarea modalitatilor optime de recuperare a creditelor neperformante, pe segmentul specific de clientela PJ, si ulterior pentru implementarea acestora;
Propune strategia de lucru pentru fiecare caz de credit neperformant in parte, in vederea redresarii situatiei economico-financiare a debitorilor si a preintampinarii aparitiei sau reaparitiei intarzierii in rambursarea creditului in colaborare cu sucursala sau unitatea Bancii care administreaza creditul;
Efectueaza analize de oportunitate asupra masurilor de recuperare/stretegiilor identificate ce vor fi propuse (negocieri amiabile/angajamente de plata, valorificari de garantii si de creante, restructurari, reorganizari judiciare, preluare active in contul creantei, etc);
Negocieri cu debitorii si tertii garanti pentru identificarea de solutii amiabile de recuperare a creantelor Bancii;
Analizeaza propunerile/propune declararea exigibilitatii anticipate a contractelor de credit si demararea procedurilor judiciare pentru recuperarea creantelor;
Colaboreaza cu practicienii in insolventa, executorii judecatoresti, creditorii inscrisi la masa credala, terti investitori, etc., in vederea optimizarii deciziilor si maximizarii gradului de recuperare a creantelor;
Colaboreaza cu directiile de specialitate din Banca, in vederea asigurarii suportului necesar implementarii deciziilor si a propriilor strategii;
Analizeaza, impreuna cu directiile de specializate din Banca, propunerile inaintate de unitatile teritoriale cu privire la punctele de pe ordinea de zi a sedintelor Adunarii Creditorilor sau Comitetului Creditorilor pentru debitorii/ tertii garanti pentru care a fost deschisa procedura insolventei si formuleaza propuneri pe care le inainteaza nivelului de competenta corespunzator;
Elaboreaza orice situatie cu privire la portofoliul de credite restante si neperformante, solicitata de conducerea Bancii.

Cerinte minime de ocupare a postului:
Studii superioare, preferabil studii juridice/ economice;
Experienta de minim 2 ani in domeniul specific de activitate si 3 ani vechime in munca;
Experienta relevanta in activitatea de monitorizare/ recuperare PJ;
Cunoasterea legislatiei bancare;
Bune abilitati de comunicare si relationare;
Capacitatea de planificare si prioritizare a sarcinilor, de organizare si rezolvare de probleme;
Spirit analitic; orientare catre detaliu;
Responsabilitate, integritate, confidentialitate;
Cunostinte de operare PC;
Cunoasterea unei limbi straine de circulatie internationala si/ sau cursuri de specialitate, urmate in tara sau in strainatate, constituie avantaje.

CEC Bank trebuie sa fie o banca comerciala universala, competitiva, care sa ofere clientilor produse si servicii diverse si de calitate, urmarind cu precadere finantarea IMM-urilor, agriculturii, administratiilor publice locale, precum si a acelor proiecte bancabile care prin natura lor, contribuie la dezvoltarea economica, crearea si mentinerea locurilor de munca.

Banca va fi un element activ in sprijinirea clientilor pentru accesarea Fondurilor Europene si se va implica in sustinerea Programelor Guvernamentale. O atentie deosebita va fi acordata in continuare relatiei cu populatia Romaniei

Detalii oferta de angajare

07 Nov 2018

Locatia jobului

București, România

Categorie job

Bănci