Enforcement Specialist – Retail Recovery Division – Retail Workout

Piraeus Bank Romania

Responsabilitatile postului:

Verificarea pregatirii dosarelor de executare in vederea trimiterii la executorii judecatoresti / firmele de avocatura / agentiile de recuperare creante;
Emiterea opiniilor juridice privind dosarele de executare (validitatea si acuratetea documentelor, solicitari ale instantelor de judecata, actiuni juridice concurente initiate de catre terte parti);
Reprezentarea Bancii in relatia cu executorii judecatoresti / firmele de avocatura / agentiile de recuperare creante si monitorizarea activitatii acestora prin intermediul vizitelor pe teren;
Monitorizarea activitatii instantelor de judecata privind dosarele de executare ale Bancii si colaborarea cu Departamentul Juridic-Credite Retail ;
Asigurarea reprezentarii intereselor Bancii si depune toate eforturile in vederea obtinerii maximului de eficienta in ceea ce priveste activitatea de recuperare a creantelor efectuata de catre executorii judecatoresti/ firmele de avocatura / agentiile de recuperare creante.

Competente necesare postului:

Absolvent studii juridice;
Minim 2 ani experienta in domeniul juridic (de preferat in activitatea de executare silita);
Minim 1 an experienta in activitatea de colectare a creantelor;
Cunostinte solide in domeniul juridic privind activitatea de executarea silita si legislatia conexa;
Orientare spre rezultate, flexibilitate, atitudine pro-activa,rezistenta la stres, spirit de echipa;
Cunoasterea limbii engleze la nivel avansat;
Cunoasterea avansata a pachetului Microsoft Office (Word,Excell, Power Point, Outlook Express.

Candidatii interesati sunt rugati sa trimita un CV si scrisoare de intentie

Piraeus Bank Romania si-a început activitatea in Romania in anul 2000, prin deschiderea de sucursale in tara si in Bucuresti. Un prim obiectiv important a fost atragerea persoanelor cu pregatire si experienta in domeniu, capabile sa îmbratiseze valorile si

Detalii oferta de angajare

28 Sep 2018

Locatia jobului

București, România

Categorie job

Bănci