Inginer Software Control - Sisteme Vehicul Termic/Electric/Hibrid

RENAULT TECHNOLOGIE ROUMANIE

Inginerul de Software Control este responsabil cu dezvoltarea strategiilor de control sistem (embedded software) pentru vehiculele termice/electrice/hibride. In plus, integreaza specificatiile de control sistem vehicul termic/electric/hibrid, defineste si redacteaza planurile de validare software embedded si analizeaza si raporteaza rezultatele testelor.

Responsabilitati:

- Definirea functionalitatilor unui soft in functie de alegerea facuta de seful de proiect sistem;

- Verificarea coerentei intre functionalitatile unui soft de control motor;

- Definirea si redactarea planurilor de validare : analizarea specificatiilor de testat, elaborarea scenariilor si a cazurilor de test, scrierea procedurilor de incercare;

- Reprogramarea calculatoarelor de injectie;

- Dezvoltare de environment Hardware in the Loop pentru testarea softurilor de control motor.

- Studii superioare tehnice: Inginerie Electrica, Electronica si Telecomunicatii, Automatica si Calculatoare, Autovehicule Rutiere;

- Experienta in dezvoltarea de aplicatii embedded in domeniul Electronica / Automatica / Inginerie Electrica / Automotive reprezinta un plus;

- Cunostinte de Limba Franceza - nivel mediu, Limba Engleza - nivel avansat;

- Cunostinte de sisteme electrice (ex: invertor, redresor, motoare electrice, retele de inalta sau joasa tensiune);

- Cunostinte de motoare termice (strategii de control, componente, mod de functionare, etc.)

- Bune capacitati de redactare a fiselor /rapoartelor de testare;

- Competente relationale si de personalitate: creativitate, rigoare, atentie la detalii, capacitate de analiza si de sinteza, disponibilitate, autonomie, relationeaza bine in echipa.

Constituie un avantaj experienta in validarea si dezvoltarea de software embedded si experienta de lucru cu Matlab / Simulink, HIL (Hardware in the Loop);

RENAULT TECHNOLOGIE ROUMANIE, INGINERIE REGIONALĂ APROAPE DE CLIENŢI

Renault Technologie Roumanie (RTR) este singurul centru complet de inginerie auto din Europa de Est şi zona mediteraneană şi cel mai mare centru de inginerie Renault din afara Franţei, cu circa 2300 de ingineri.
Parte din reţeaua de inginerie regională a Renault, RTR are ca domenii principale de activitate conceperea şi perfecţionarea vehiculelor, precum şi adaptarea motoarelor şi a cutiilor de viteze, pentru modelele din gama Entry.

RTR ESTE CENTRUL DE REFERINŢĂ PENTRU VEHICULELE DEZVOLTATE PE PLATFORMA LOGAN LA NIVEL MONDIAL.

În cele trei locaţii ale sale, RTR regrupează toate activităţile necesare dezvoltării unui proiect auto:

  • Bucureşti: birourile de studii dezvoltă şi adaptează proiecte de vehicule pe platforma Logan şi proiecte de mecanică pentru această gamă.
  • Titu: Centrul Tehnic asigură încercări pentru vehiculele şi organele mecanice dezvoltate de birourile de studii.
  • Mioveni: RTR asigură suportul tehnic pentru uzina Dacia şi pentru furnizorii acestei

Detalii oferta de angajare

07 Sep 2018

Locatia jobului

Titu, România

Categorie job

Other