Export Specialist - Cluj-Napoca

Farmec Cluj-Napoca

Locaţia: Sediul central Farmec, Cluj – Napoca, Departamentul Vânzări Export

Obiectivul principal al poziției:
În calitate de coleg/ă, veți fi responsabil/ă de promovarea şi vânzarea produselor companiei Farmec sau a unor produse adaptate cerinţelor partenerilor externi, pe pieţele din afara teritoriului României, în scopul creșterii vânzărilor.

Responsabilităţi generale:
Gestionarea integrală a portofoliului de clienți alocați (ofertare, corespondențăa, contractare, comenzi de produse și materiale promoționale, pregătire și expediere a acestora, stabilire și urmărire termene de livrare, soluționare reclamații și cerințe speciale, analiza de business);
Asigură obţinerea cotaţiilor, a mijloacelor de transport şi expediere;
Realizarea documentelor necesare pentru livrările externe (rapoarte, acorduri, declarații, împuterniciri, contracte, acte livrare marfă intra și extra comunitar etc.);
Creşterea volumului de vânzări prin lărgirea ofertei de produse, dezvoltarea de promoţii, optimizarea sortimentației pe fiecare tip de client, toate acestea în condiţii profitabile pentru companie;
Raportarea permanentă a comenzilor și încasărilor aferente clienților gestionați;
Verificarea tuturor facturilor emise de către terţi/colaboratori (traducători, transportatori, comisionari vamali, SGS, CCIC, etc.) pentru serviciile comandate;
Identificarea de noi parteneri și /sau a unor canale noi de distribuţie şi comercializare a produselor din portofoliu Farmec;
Primirea şi însoţirea delegaţiilor străine;
Participarea cu produse la târguri, expoziţii, misiuni diplomatice și vizitarea partenerilor externi sau unor piețe de interes în vederea promovării produselor Farmec pe pieţele externe.

Cerinţe:
Studii superioare în domeniul economic/comercial/relații internaționale;
Experiență de minim 3 ani pe o poziție similară, în cadrul departamentului Export sau firma de Comisionar vamal;
Permis categoria B și disponibilitate pentru a efectua deplasări aprox. 25% din timp la nivel internațional;
Limba engleză la nivel avansat;
Abilități de operare PC la nivel avansat;
Atitudine orientată către client și focus constant pe obținerea de rezultate.

Ce abilități/competențe am dori să dețineți:
Excelente abilități de comunicare în mediul business și de negociere;
Capacitate de analiză și sinteză;
Orientare spre obtinere de rezultate;
Muncă în echipă;
Time management;
Principii solide de customer service;

Ce vă putem oferi noi:
Oportunitatea de a vă dezvolta într-o companie cu tradiție și într-un mediu dinamic și provocator;
Pachet salarial dinamic (parte fixă + parte variabilă), prime ocazionale, primă de vacanță, tichete de masă, abonament de transport, discounturi pentru achiziția de produse și servicii Farmec, zi liberă plătită cu ocazia aniversării zilei de naștere.

Începută cu peste 120 de ani în urmă, activitatea FARMEC are astăzi o largă recunoaştere, atât în România, cât şi în lume, produsele companiei fiind exportate în ţări din Europa, Asia şi America de Nord.

Istoria modernă a companiei începe în 1967, când FARMEC devine primul producător de creme şi emulsii Gerovital H3 prof. Dr. Ana Aslan din România. Produsele se adresau femeilor ajunse în pragul vârstei de 40 de ani, când tenul arată primele semne de îmbătrânire. Astăzi, FARMEC produce peste 400 de produse cosmetice, care acoperă o gamă largă de utilizare

Detalii oferta de angajare

02 Sep 2018

Locatia jobului

Cluj-Napoca, România

Categorie job

Vanzari