Business Center Lending Officer

Piraeus Bank Romania

Responsabilitatile postului:

pregatirea pachetului de credit si supunerea acestuia in atentia Comitetului de Credit si/sau Comitetului de Restructurare;
verificarea conditiilor de eligibilitate ale companiei (in concordanta cu prevederile normelor si procedurilor interne);
evaluarea informatiilor furnizate de client si analizarea oportunitatii solicitarilor de creditare;
obtinerea de la clienti a oricaror informatii care au legatura cu situatiile financiare ale companiei;
monitorizarea portofoliul propriu de clienti;
monitorizarea si propunerea de solutii pentru creditele care inregistreaza restante si/sau care sunt in curs de restructurare;
pregatirea de rapoarte si statistici specifice privind situatia portofoliului clientilor.

Competente necesare postului:

studii universitare terminate, de preferat in domeniul economic;
experienta de minim 2 ani intr-o pozitie similara, in domeniul bancar;
experienta in analiza financiara in sistemul bancar;
limba engleza – nivel foarte bun conversational, scris si citit;
flexibilitate/adaptabilitate, initiativa si creativitate, spirit de echipa si dinamism;
orientare spre client si rezultate, perseverenta in atingerea obiectivelor.

Candidatii interesati sunt rugati sa trimita un CV si scrisoare de intentie

Piraeus Bank Romania si-a început activitatea in Romania in anul 2000, prin deschiderea de sucursale in tara si in Bucuresti. Un prim obiectiv important a fost atragerea persoanelor cu pregatire si experienta in domeniu, capabile sa îmbratiseze valorile si

Detalii oferta de angajare

30 Aug 2018

Locatia jobului

București, România

Categorie job

Bănci